Как да се грижите за обувките и ботушите през зимата?
С настъпване на студените месеци идва и необходимостта от качествени зимни боти или ботуши, в които краката ви да се чувстват топло, сухо и удобно. Ако вече сте обиколили магазините и сте открили перфектните ботушки, които нямате търпение да обуете, то трябва да помислите и как да се грижите за тях, така че да им се радвате по-дълго време.
Лошото време носи след себе си сняг, дъжд и коварни хлъзгави терени. И ако не „обгрижвате“ ботушите си, много скоро те ще бъдат далеч от блясъка им на витрината. Кожата е застрашена от изсъхване, оцветяване, напукване, мъхестите елементи от сплъстяване – щетите могат да бъдат непоправими. С редовно и качествено почистване на вашите зимни обувки и ботуши обаче ще удължите живота им. Вижте как!
Основни правила
- Почиствайте обувките веднага след като се приберете у дома. С помощта на парцал или четка внимателно отстранете петната и засъхналата кал, сол, сняг, за да не се задържат по-дълго от необходимото.
- Веднага след покупката на нов чифт обувки ги намажете със специален защитен спрей или балсам. Така в дъждовно време няма да пропускат вода, а краката ви ще са на сухо.
- Винаги съхранявайте обувките и ботушите на сухо и хладно място, далеч от пряка слънчева светлина, за да не навреди на цвета им.
- Най-важното правило за удължаване живота на зимните обувки е никога да не ги оставяте в близост до включен отоплителен уред. Това може да доведе до бързо изсъхване и напукване на кожата или велура. Ако са мокри попийте влагата като пъхнете в тях смачкан на топка вестник и ги забършете внимателно отвън. Оставете ги на стайна температура
- По възможност инвестирайте в поне два чифта качествени ботуши и редувайте носенето им. Тези, които останат вкъщи нека бъдат правилно почистени и със закопчан цип, за да запазят формата си по-дълго време. Колкото по-старателно се грижите са ботушите си през зимата, толкова по-здрави ще бъдете вие самите.
Как да се грижите за кожени зимни обувки?
Ако редовно почиствате и мажете кожените обувки и ботуши с подходящ балсам за зимни условия, то със сигурност ще удължите живота им и ще запазите перфектния им външен вид.
Преди това: отстранете праха и мръсотията с мека влажна кърпа. Махнете връзките (ако има такива) – така ще ги подготвите за основно почистване. Нанесете водоустойчив крем по шевовете до подметката и втривайте старателно.
След това: вземете най-обикновен сапун. Размажете по пръстите си и втрийте в шевовете в горната част на ботуша. Оставете за минутка-две и намажете цялата повърхност с балсам за кожа. След около час забършете остатъчните мазни следи и сложете връзките.
Тази процедура можете да правите 2 – 3 пъти седмично, ако ботушите са нови.
Как да се грижите за велурени зимни обувки?
Ботушите от велур са красив, но непрактичен избор за зимни условия. По-подходящи са за студено и сухо време. Още при покупката им попитайте за специална четка за велур, която да използвате след носене. С нея ще отстранявате полепналите власинки и мръсни частици. Купете си и спрей, предпазващ от вода и петната от нея.
Преди употреба пръснете в малък, не особено видим участък от ботуша, за да се сте сигурни, че няма да навреди на цвета му. Практично решение, което ще намери място в дамската чанта е и малка гъба за велур. С нейна помощ ще реагирате веднага след констатиране на петно върху любимите ви ботушки.
Как да премахвате петната от сол от зимните обувки?
Солта, с която са посипани улиците през зимата, е средство против заледяване и предотвратява злополуки. Петната, които оставя по ботушите обаче са кошмарни в своята упоритост да не се поддават на чистене. Има обаче домашна рецепта, която успешно заличава следите от сол по зимните обувки.
Изстискайте малко лимонов сок върху влажна кърпа и втрийте силно върху петното. Повторете като използвате още лимонов сок до отстраняване на следите от сол. Белият оцет в равно съотношение с вода също ще свърши работа. След като сте отстранили петната попийте със суха кърпа.
E, зимата отново се върна. В какво състояние са любимите ви ботушки?
Интересна статия за грижата за обувките като цяло, но кожените дамски ботуши не бива да се държат на влага през времето което не се носят, и най-вече през лятото, понеже кожата се предразполага към мухлясване