MENU

Лечебните свойства на цветята

cvetq4

Лечебните свойства на цветята

Въпреки че цветята най-често се използват като декоративен елемент, който внася свежест, ухание и красота, голяма част от тях имат и незаменими здравословни ползи. Облекчете неразположенията си по възможно най-естествения начин като се доверите на лечебните свойства на цветята.

Със своя аромат, деликатност и външен вид цветята не само намаляват стреса, но и са чудесно лекарство за множество външни и вътрешни проблеми, благодарение на голямото количество растителни хормони в състава им. Това ги прави много подходящи за ароматерапевтични процедури, алтернативни методи на лечение, както и отлични стимуланти за добро настроение.

cvetq101. Рози – често се използват под формата на напитка за облекчаване на стомашно-чревни неразположения, проблеми с жлъчката и черния дроб. Розовата вода тонизира, почиства и дезинфекцира кожата, а ароматът на рози в масла, свещи и дори под формата на изсушени листенца, повдига настроението.
2. Невен – отвара от листенцата му е отлична промивка за очите. Под формата на мехлем съдейства за по-бърза регенерация на кожните клетки след изгаряне, порязване, одраскване и възпаление, тъй като има антисептични и противогъбични свойства. Масло от невен облекчава менструални болки, възпалено гърло и тонзилит.
3. Глухарче – екстрактът му се прилага за лечение на анемия и жълтеница, но освен това прочиства кръвта.
4. Лайка – премахва газовете в червата, облекчава стреса, тревогата и главоболието, лекува кожни изгаряния и раздразнения. Освен това успокоява афти в устата, стомашни болки и напрегнати мускули.

5. Хризантема – сокът й лекува настинка и висока температура. Наложен с тампон върху очите пък намалява подуването и зачервяването им.

6. Слънчоглед – гаргара с екстракт от това цвете осигурява бързо облекчение на възпаленото гърло.

7. Лавандула – едно от най-успокояващите за мозъка и тялото растения. Прилага се под всякаква форма – като масло, чай, отвара, изсушено, капки и като добавка към различни продукти за кожата и дома. Подпомага храносмилането, действа антисептично, тонизира кожата, бори се с акнето.

Прочетете още:

5 аромата за успокоение на нервите

cvetq118. Вечерна иглика – олиото от семената й съдържа ценни мастни киселини, благодарение на които цветето успокоява депресията, балансира хормоните, подобрява кръвообръщението и намалява подуването на простатата. Лапа с листата на вечерна иглика пък лекува синини и хемороиди.
9. Трицветна теменужка – има противовъзпалителни свойства, понижава температурата при треска, лекува акне, астма, бронхит, настинка, екзема, фиброцистоза на гърдите, мастит, емоционални състояния, псориазис, язва, инфекции на пикочните пътища, разширени вени, магарешка кашлица. Може да се яде сурова, да се пие като чай, да се прилага като масло или отвара. Накиснато парче плат в чай от листа и/или цветчета и наложено на врата премахва главоболие.
10. Магнолия – прилагано под формата на компрес или на масло цветето ефективно помага при запушен нос и синусово главоболие.
Прочетете още:
Здраве от необятната билкова градина на Бога

Като природни творения, всички цветя имат своите здравословни ползи за организма. Но тъй като някои от веществата в състава им може да взаимодействат с тези в лекарствата, е добре да се посъветвате със специалист преди да започнете прием. А вие някога използвали ли сте цветя с лечебна цел?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.