Полезни стайни растения
Купувайки стайни растения за дома, хората мислят повече за красотата и комфорта, отколкото за здравето на семейство си. Но всъщност доста декоративни растения хем украсяват интериора, хем имат положителен ефект върху микроклимата в жилището. Какви стайни растения са най-полезни за дома?
Във въздуха на затворените помещения, особено през зимата, когато естественото проветряване е ограничено, се натрупват патогени (грипни вируси, бактерии, зарази), отделяни от хората при дишане, кашляне и кихане. Ето защо е особено важно във всяка стая на дома, и дори в офиса, да отглеждате стайни растения. Те пречистват въздуха, унищожават патогенните бактерии и вируси, успокояват нервите и подобряват настроението, като по този начин допринасят за укрепването на имунната система.
Много популярни домашни цветя имат не само антимикробно действие. Те излъчват фитонциди (летливи изпарения на етеричните масла), полезни при заболявания на дихателните пътища. Съдържащите се в стъблата и листата им пък етерични масла успокояват, или, обратно, стимулират нервната система. Мушкатото, например, успокоява и подобрява съня, лимонът и портокалът освежават въздуха и увеличават работоспособността, спатифилумът и папратите убиват микробите, а ментата дарява свежестта на борова гора.
При избора на растения за дома ще е много полезно да се консултирате с експерти, които ще ви посъветват какви видове да изберете, за да се предпазите от болести и стрес и да подобрите работоспособност и настроението. Фито-специалистите правят композиции от стайните цветя, подбирайки растенията в интериора, така че в тях успешно да се съчетават красота и лечебни ефекти. Например, великолепно цъфтящи през зимата азалии се допълват със скромна мента или лечебен розмарин, чиито летливи вещества имат успокояващо и противокашлично въздействие.
Така например, отличен избор за спалня или за дом, сред чийто обитатели има астматик са евкалипт и мирта, защото помагат за отпускане на гладката мускулатура на бронхите и премахват спазмите, което от своя страна улеснява дишането. В допълнение, веществата, излъчвани от тях, намаляват количеството на вредните компоненти във въздуха почти наполовина.
Макар ментата да се смята за градинско растение, тя може да се отглежда и в саксия на прозореца. Свежият й и ободряващ аромат успокоява и намалява главоболието, стимулира апетита и храносмилането. А пресните й листа можете да използвате като кулинарна подправка.
Мушкатото (Geranium) може да се намери почти във всеки дом. Не е чудно, че са го отглеждали още нашите баби – то съдържа вещества, които унищожават вирусите и бактериите, премахва безсънието, облекчава умората и подобрява настроението.
Декоративните лимони и портокали също отделят летливи вещества, които потискат действието на патогени. Много полезно е те да се отглеждат в спалнята. Хубаво е, ако такива растения има и в детската градина или стая на ученик.
Градинските мини-хризантеми в саксии също са много популярни за отглеждане на закрито. Приятният аромат на цветята и листата им повдига настроението и има тонизиращо действие.
Повечето домашни саксийни цветя създават положителна атмосфера в помещението, но на някои хора те могат да действат отрицателно. Към категорията „вредни стайни растения“ се отнасят тези видове, контакт с които може да предизвика алергия. Тя обикновено се проявява чрез техния сок при пресаждане при допир до кожата или лигавиците, особено където има драскотини. Ако части на растенията попаднат в стомаха, може да се стигне до тежко отравяне.
И макар че възрастните хора са наясно с опасностите, които може да предизвика вкусването на неизвестно растение, децата и домашните любимци не са. Затова бъдете внимателни с флората, която краси дома ви и подбирайте само полезните.
Прочетете още: