MENU

Как да преборите страничните ефекти от антибиотиците?

antibiotici

Как да преборите страничните ефекти от антибиотиците?

Колкото и негативно да е общественото мнение към приема на антибиотици, има моменти, в които той просто няма как да се избегне. Същевременно обаче, лекувайки проблема, антибиотиците оставят куп странични ефекти върху цялостното здравословно състояние. Как да се преборите с тях? Ето няколко съвета.

Както предполага и наименованието, антибиотиците са медикаменти, които убиват бактерии. Лошото обаче е, че наред с болестотворните, биват елиминирани и „добрите“ микроорганизми, от които зависи здравословното благосъстояние на организма.

Така в много случаи антибиотиците причиняват редица оплаквания на стомашно-чревния тракт като диария, запек, подуване, газове и гадене (в тънките черва живеят между 1 и 2 кг. добри бактерии и гъбички, които подпомагат храносмилането и прозиводството на витамин В). Броят на гъбичките нараства неконтролируемо и се стига до т.нар дисбиоза, която отслабва имунната система.

Ето защо, след един курс на лечение с антибиотик много често се налага прием да допълнителни медикаменти за лекуване на вторични оплаквания. Със следващите няколко стъпки обаче можете значително да облекчите и дори да елиминирате страничните ефекти от антибиотиците.

antibiotici2Първата линия на защита е да елиминирате факторите, които отслабват имунната система и в различна (но определяща) степен са допринесли за приема на антибиотици.
1. Променете хранителните си навици. Откажете се от газираното. Намалете шоколада, захарта, нишестето. Ограничете млечните продукти, мазните и пикантни храни, чая и кафето. Спрете алкохола и цигарите. Увеличете приема на вода.
2. Хапвайте портокалите пресни, а не на сок. Организмът усвоява витамин С по-добре от суровите плодове. Приемът под формата на сок ще намали ползите и ще увеличи количеството захар в кръвта, което пък ще влоши състоянието ви.
3. Взимайте пробиотици по време на антибиотика и поне месец след това. Има 3 варианта, чрез които можете да си ги осигурявате.
– под формата на хранителни добавки
– под формата на кисело мляко с жива бактерия (тя подпомага храносмилането и компенсира унищожените от антибиотика)

– под формата на ферментирали продукти като кисели краствички, мариновани ряпа и моркови (те съдържат естествени пробиотици)

4. Подбирайте лека, лесно смилаема храна. Храносмилането ви ще е извън форма поне няколко месеца след приема на антибиотици затова не му създавайте излишни затруднения.

antibiotici35. Пийте мента с джинджифил три пъти дневно. За да приготвите отварата сварете пет листа от мента с 2 см корен от джинджифил в 200 мл вода. Изчакайте водата да изври наполовина и прецедете. Същият ефект имат и чайовете от мента и джинджифил.
6. Хапвайте чесън и лук с всяко ядене. Ако се притеснявате от аромата през деня, то поне вечер не пропускайте. Алицинът в чесъна ще подпомогне тялото при очистване от антибиотиците.
7. Правете леки упражнения всеки ден. По този начин ще поддържате кръвообръщението и перисталтиката на червата в норма.
8. Приемайте витамини А, С, Е, цинк, селен и омега-3. Най-добре е чрез храната – риба, зеленолистни зеленчуци, горски плодове, цитруси, ядки и т.н
9. Не допускайте запек. За целта можете да приемате сутрин на гладно малко кисело мляко с лъжичка ленено семе. Последното не само ще подпомогне перисталтиката на червата, но и ще спре диарията, абсорбирайки излишната вода.

10. Почивайте пълноценно. Стремете си да лягате преди полунощ и да спите между 7 и 9 часа на нощ. Избягвайте стреса с помощта на музика, релаксиращи упражнения и практики. Не се претоварвайте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.