MENU

Основни правила на здравословното готвене

gotvene6

Основни правила на здравословното готвене

Готвенето е талант, но здравословното готвене е изкуство! И не е нужно да сте на диета, за да го практикувате. Налага го фактът, че ГМО и усъвършенствани технологии буквално ни заливат с хранителни продукти от съмнителни производители, със съмнителен произход и съмнително съдържание. А усвоявайки правилата на здравословно готвене, пак можете да се наслаждавате на любимите си вкусове, но извличайки максималните ползи от хранителните вещества и запазвайки здравето и благосъстоянието на цялото семейство. И така, да влизаме в кухнята!

Мнозина свързват здравословното готвене с безвкусни и причудливи ястия, съдържащи куп непознати и „био“ субстанции от близки и далечни краища. Но се заблуждават. Здравословно готвене означава просто да изключите излишните мазнини и въглехидрати, застрашаващи организма при натрупване, като се приспособите към алтернативни начини на приготвяне на любимите си храни. Ето няколко лесни промени, с които ще станете виртуози в здравословното готвене.

zdravoslovno_gotvene11. Избягвайте употребата на олио при готвене. А когато се налага, замествайте с малко масло или с няколко капки зехтин. Тефлоновите съдове също ще намалят количеството мазнина, което използвате при готвене 😉
2. Готвенето с вино, бира, лимонов сок, плодов сок и дори вода също е чудесна алтернатива на употребата на олиото.
3. Изрязвайте сланината от месото, тъй като съдържа голямо количество нездравословни мазнини. И гответе повече пилешко, пуешко и риба – немазни меса, богати на Омега – 3 мастни киселини, протеини и фибри.
4. Махайте кожата от пилешкото месо. Колкото и изкушаваща да ви се струва хрупкавата златиста коричка, имайте предвид, че тя добавя 50 калории към порцията ви. При това съдържа предимно вредни за сърцето наситени мазнини. Е, за да стане ястието по-сочно, можете да запазите кожата по време на готвене (комбинирана с пресни подправки или лимонов сок), но след това я отстранете.

5. Приготвяйте ястия със зелени зеленчуци – спанак, лапад, чушки, зеле, тъй като съдържат важни за метаболизма хранителни елементи.

zdravoslovno_gotvene36. Използвайте пресни, а не консервирани или замразени продукти. И по възможност във всички цветове на дъгата, за да сте сигурни, че сте включили достатъчно витамини, минерали и фибри.
7. Ако все пак се налага да приготвяте храни от консерва, то преди да ги сложите в тенджерата, ги изплаквайте добре, защото съдържат повече захари и сол в сравнение със сурoвите си събратя.
8. Ограничете мазнините, захарите и солта и включвайте много плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, немазни меса и нискомаслени млечни продукти. Храните с добавени мазнини, захари и сол са по-нездравословни в сравнение с храните, в които тези съставки присъстват естествено. Резен плод е много по-полезен за подслаждане, отколкото лъжица захар.
9. Вместо на тиган, на скара или с варене, започнете да готвите на пара или на фурна. По този начин зеленчуците и дори месните продукти, ще запазят полезните си свойства и ще са по-нискокалорични.

zdravoslovno_gotvene210. Ако хлябът неизменно присъства на трапезата ви, то нека бъде пълнозърнест. Изделията от бяло пшенично брашно изобилстват от въглехидрати и глутен, а това не е никак здравословно.
11. Приготвяйте смутита – те са лесни, засищащи, освежаващи и здравословни. И могат да бъдат чудесен заместител на междинните закуски. Сложете в блендера един банан, малко замразени горски плодове, киви или някакъв друг плод, малко портокал или прясно изцеден портокалов сок, и малко нискомаслено мляко. Можете да направите 4 – 5 порции и да ги поднесете на цялото семейство.
Прочетете още:
Зелено смути – еликсир за сила и енергия
12. Включвайте повече билки и растителни подправки. Може би това е моментът да засадите някои от тях в сандъчета на прозореца си? Освен че придават деликатен, но неустоим аромат на ястията, листата им са богати на полезни за здравето фитоестрогени. А в много случаи могат да заместят солта и олиото. За да се насладите на свойствата им обаче, ги добавяйте няколко минути преди да изключите котлона.

Прочетете още:

Билки и подправки за по-слаба фигура

13. За да подсилите здравословните качества на чесъна, добавяйте го смачкан – без значение дали в студени предястия или при готвене на основно. Проучвания доказват, че счукването на чесъна предизвиква реакция, която ускорява положителния ефект на съставките му.

14. Добавяйте и различни видове семена към рецептите си. Добре известно е, че лененото семе, чията и всичките им себеподобни са богати на омега-3 мастни киселини и фибри, отразяват се благоприятно на мозъка и стомашно-чревния тракт. Ами овкусявайте салатата, мъфините или крема с лъжица – две печени (или сурови) семки.

Прочетете още:

Кулинарни съвети за по-вкусно готвене

15 незаменими кулинарни съвета

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.